Sınırsız Nevşehir Escort Bade

En çok görülen ve bir çok kişinin, özellikle de okula giden çocukların korkulu rüyası olan kulak şekli bozukluklarının başında halk arasında “kepçe kulak” olarak da bilinen “yelken kulak” görünümü geliyor.

Özellikle böyle bir sıkıntısı olan ebeveynlerin en çok merak ettiği konuların başında ise kulakların düzeltme ameliyatlarının ne zaman yapılabileceği geliyor.

Kepçe kulak rahatsızlığı ve tedavisi ile ilgili olarak bilgilendiren Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, böyle bir durumda kulak kepçesi kıkırdağının fazla geliştiğini ve kulak kıvrımlarının düzleşme sonunda silindiğini açıklıyor. Bu kişilerde kulak kepçesi ile kafa arasında 30 derecenin altında olması gereken açı da 40 derecenin üstünde seyir ediyor.

Kulağında bu şekilde şekil bozukluğu olan kişilere otoplasti yani kulak estetiği tedavisi yapılabileceğini belirten Prof. Dr. Sertaç Yetişer, şu şekilde konuştu: “Otoplastinin amacı doğal görünümlü kulak kepçesi görünümü sağlamaktır. Operasyon esnasında özel sütür tekniği ile yeni kulak kepçesi görünümü meydana getirilir. Operasyondan sonraki bir hafta içinde kulak kepçesi ideal görünümüne sahip olur.”

KULAK KEPÇESİ TEDAVİSİ İÇİN İDEAL YAŞ 13

Kepçe kulağın kısmen kalıtımsal bir biçimde aileden de geçebildiğini vurgulayan Prof. Dr. Yetişer, bu operasyonun uygulanabileceği en ideal yaşın kulak kepçesi gelişiminin, erişkin ölçüsünün yaklaşık olarak yüzde 60’ına ulaştığı 13-14 yaş aralarında olduğunu belirtiyor. Kulak kepçesindeki şekil bozukluğunun çocuklar içinde alay konusu olması sebebiyle operasyon daha erken yaşlara da çekilebilir. Fakat bu cerrahi işlem bakım ve takip zorlukları sebebinden ötürü 6 yaşından küçük çocuklara tavsiye edilmiyor.

Kepçe kulağın izole ya da kulaktaki diğer anomalilerle beraber de olabileceğini belirten Prof. Dr. Yetişer, ancak kozmetik kaygılar dışında başka bir rahatsızlığa yol açmayacağını söyledi.

Kulak kepçesi tedavisi çocuklar için önemlidir.

Yorum Yap