Büyük Göğüslü Nevşehir Escort Kübra

Özellikle Türkiye’de oldukça çok görülen kansızlık yorgunluk, kalp çarpıntısı, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

Kansızlık bir çok rahatsızlığa sebebiyet açabileceği gibi kilo sorunlarına da yol açmaktadır.Uzman Diyetisyen Serkan Tutar bu konuyla ilgili olarak bilgilendirmeler yaptı.

Kansızlık özellikle kadınlar başta olmak üzere Türkiye’de çok görülen bir rahatsızlıktır. Her on insandan beşinin kansızlık sorunu çektiği düşünülürse bu oldukça sıkıntı oluşturmaktadır. Kansızlık en çok vejetaryen kadınlarda oluyor. Bunun en önemli sebebi hem regl zamanlarının yaşanmasına bağlı olarak kan kayıplarının yaşanması ve demir içeriği yüksek olan besinlerin yenmemesidir.

Kansızlık rahatsızlığı olan vejetaryen insanlarda en çok görülen belirtiler yorgunluk, halsizlik, zor nefes alma, uyku hali ve tırnaklarda beyazlıkların oluşmasıdır. Genel olarak vejetaryenlerde görülmese de kansızlık sıkıntısı olan kişilerde sık sık kilo sıkıntısı da görülmektedir. Anemi olan bireylerde havadan alınan oksijen yararlı kullanılmadığı için diyet yapılsa bile yağ yakımında güçlükler oluşmaktadır. Özellikle diyet yapan anemi rahatsızlarının bir diyetisyen gözetiminde zayıflamaları gereklidir.
Kadınların hayatları boyunca yüksek miktarda kan kaybetmelerine bağlı olarak gebe kalmada risk, adet düzensizliği ve kalp rahatsızlıkları oluşabilir. Özellikle gebelik zamanında kan değerlerinin sürekli takip edilmesi kan değerindeki düşmeleri engellemede önemlidir.

Sadece düzenli beslenme ile vejetaryen kişilerde kansızlık sıkıntısının yaşanmasına engel olunabilir. Demir açısından yüksek olan yumurta, tam tahıl ürünleri, yağlı tohumlar ve koyu yeşil yapraklı sebzelerin günlük beslenme programında bulunması önemlidir. Bunun yanı sıra yemeklerden sonra içilen çayın demir emilimini azalttığı unutulmamalı ve yemeklerden en az 1 saat sonra açık şekilde içilmelidir.

Yorum Yap